72. EPIZÓDA / Aký stvoriteľský mýtus Tolkien vykresľuje v jeho knihe Silmarillion? V akom vzťahu je k iným mytologickým príbehom tohto typu a má niečo do činenia napríklad s teóriou superstrún? Čo bol podľa Jakuba najzaujímavejší aspekt nového seriálu Prstene moci a vedeli ste o tom, že Tolkienovo dielo bolo zneužité na fašistickú propagandu? Aj dnes do diskusie pozýva filozof Jakub a vedec Jaro. Read the rest of this entry »

November 3, 2022

Hegel a dejinnosť významov

71. EPIZÓDA / O Heglovej filozofii a jeho dielach sa často hovorí ako o obskúrnych a technických. Prečo je ale paradoxne Heglova filozofia na vzostupe? Čo sú jej hlavné kontúry? A je kompatibilná s vedeckým pohľadom na realitu? Aj dnes do diskusie pozýva filozof Jakub a vedec Jaro. Read the rest of this entry »

70. EPIZÓDA / Mohli by sme odmerať vedomie? A potom si znova umelo vyvolať vedomý zažitok? Dokaže rozmýšľať aj rozkrájaný mozog? Diskutovali neurovedec Peter Jedlicka a fyzik Jaro. 

Read the rest of this entry »

October 7, 2022

Einsteinov život a vesmír

69. EPIZÓDA / Aký je najväčší mýtus o Einsteinovej teórii relativity? Existoval podľa neho nejaký Boh, v ktorého by aj veril? Vyvrátila kvantova mechanika jeho teóriu? A podľa akého morálneho komparu sám žil? Read the rest of this entry »

September 23, 2022

Koľko vrstiev má realita?

68. EPIZÓDA / Na koľkých úrovniach existuje a funguje realita? A aký je vzťah týchto úrovní a vrstiev? Sú jedna od druhej závislá či autonómna? Aký je rozdiel medzi emergentizmom a reduktivizmom? Aj dnes do diskusie pozýva fyzik Jaro a filozof Jakub. Read the rest of this entry »

September 8, 2022

Je informácia materiálna?

67. EPIZÓDA / Čo je to informácia? Je podstatou všetkých vecí? Ako vzniká? Je materiálnej alebo nemateriálnej povahy? A ako súvisí s informáciou teória kvantového mozgu? Do diskusie vás aj dnes pozýva fyzik Jaro a filozof Jakub je v hrdom zastúpení neurovedcom Petrom Jedličkom. Read the rest of this entry »

66. EPIZÓDA / Anglický lingvista, spisovateľ a autor epických príbehov a americký teoretický fyzik. V čom sú nám Tolkien a Feynman veľkou inšpiráciou? S odpoveďami na túto otázku sa s vami aj dnes podelí fyzik Jaro a filozof Jakub. Read the rest of this entry »

65. EPIZÓDA / Rozkol medzi faktami a hodnotami, medzi rozumom a emóciami, prírodnými a humanitnými vedami a nakoniec medzi telom (mozgom) a mysľou. Podľa filozofa Stephen Asmu je to práve naša schopnosť predstavivosti (imagination), ktoré vie tento rozkol preklenúť. Len sa musíme predstavivosti venovať viac ako prakticky (predmety na školách), tak aj teoreticky (nový kurz imaginológie či „imagination studies“). Read the rest of this entry »

64. EPIZÓDA / Existuje filozofický pohľad na čierne diery? Odpoveďou je áno a filozofické aspekty (nielen čiernych dier) študuje tzv. filozofia kozmológie. Dnes si povieme niečo o samotných čiernych dierach a ich nedávnych „fotografiách“, ale tiež sa pozrieme na niekoľko otázok v filozofie kozmológie. Ako mení existencia čiernych dier naše chápanie konceptov ako čas, priestor, kauzalita, determinizmus, prírodné zákony či informácia a v čom poukazuje na naše epistemické limitácie? Aj dnes vás do diskusie pozýva vedec Jaro a filozof Jakub. Read the rest of this entry »

63. EPIZÓDA / Dnes pokračujeme v diskusii o slobodnej vôli a determinizme a to z pohľadu povahy zmeny a dynamický systémov. V čom sú živé organizmy iné od zvyšku sveta? Sme schopní podieľať sa na vlastnej zmene? A tým pádom slobodnú vôľu? Ako do tejto diskusie vstupuje kubánska neurovedkyňa a filozofka Alicia Juarrero s jej neo-aristotelovským pohľadom na organizmy ako na dynamické seba-organizujúce sa systémy? Read the rest of this entry »

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App