Kvantum ideí

16
Jan

Vedomie

Prečo si vesmír zrazu cez ľudské vedomie uvedomil, že existuje? Čo je potrebné nato, aby vedomie vzniklo? Je možné vedomie pochopiť a potom ho umelo vytvoriť? A čo s tým má spoločné Zaklínač?

Diskutujú Jakub (filozof) a Jaro (vedec)

Read the rest of this entry »

2
Jan

O neurovede a filozofii

O vedomí, slobodnej vôli a o tom, čo všetko vieme a čo nevieme o mozgu, diskutovali Jakub a Jaro s neurovedcom Petrom Jedličkom, ktorý je súčasťou rozsiahlej výskumnej siete Human Brain Project a súčasne pôsobí v Nemecku, kde sa mu darí dosahovať vynikajúce vedecké výsledky.

Read the rest of this entry »

12
Dec

Svet ako skladačka

Z čoho je postavený vesmír a ľudia? Je za všetkým, čo existuje jedna jediná podstata alebo mnoho rozdielnych malých stavebných častí? Čo zjednocuje realitu? Aká je metafyzika Sily v Star Wars? Diskutujú Jakub (filozof) a Jaro (vedec).

29
Nov

Čas a zmena

Ako rýchle plynie čas? Prečo čas ide vždy len do budúcnosti a nikdy nie naopak? Je čas a zmena to isté? Je čas vlastnosťou sveta alebo existuje iba v našich mysliach? A čo keď čas je iba ilúzia a nič sa nikdy nemení. Diskutujú Jakub (filozof) a Jaro (vedec)

Read the rest of this entry »

14
Nov

Kauzalita

Čo hýbe vecami? Čo je skutočnou príčinou udalostí a zmien vo svete? O tom, čo je to kauzalita diskutujú Jaro (vedec) a Jakub (filozof)

31
Oct

Slobodná vôľa

Zdá sa, že nikto nemôže porušiť fyzikálne zákony, dovoľuje nám teda štruktúra reality slobodne sa rozhodovať? Bolo už na začiatku vesmíru jasné ako sa všetko vyvinie alebo existuje aj nejaká náhoda, či dokonca ľudská voľba? Diskutujú Jaro (vedec) a Jakub (filozof).

20
Oct

Realita

Je naša realita materialistická alebo idealistická, skladá sa všetko z atómov, myšlienok alebo je za všetkým nejaká informácia, ultimátny kód reality? Ako si môžeme pokojne žiť vo svete, ktorého povahu nepoznáme?